Plany łodzi Blekingseka 13′

Blekingseka – tradycyjna łódź pochodząca ze Szwecji.

Blekingseka

Blekingseka

Kolebką łodzi zwanej Blekingseka (orgyinalna nazwa szwedzka –  Blekinge) jest południowo-wschodnia Szwecja. Tu własnie narodził się ten typ łodzi. Moim zdaniem jednej z piękniejszych. Charakterystycznym elementem wyróżniającym ją z licznych pozostałych tradycyjnych jednostek jest  rufa składająca się z czterech kanciastych linii.

Forma budowana z minimalnej ilości szerokich desek 14-16 cm, po pięć na burtę ma bardzo charakterystyczny kształt . W oryginalnej wersji kadłub był budowany z dębu, ale współcześnie wykonuje się go również z sosny lub w moim ostatnim projekcie  w wykonaniu ze sklejki . Łódź jest bardzo uniwersalna,  można ją napędzać wiosłami lub żeglować. Najczęściej stosowany był żagiel rozpszowy. Łódka ta była łodzią roboczą do połowu śledzi.

W zależności w jakim regionie była używana oraz do jakich celów, istniały łodzie o mocniejszej konstrukcji w zachodniej części Blekinge w sąsiedztwie otwartego morza lub o słabszej konstrukcji – na wschodzie, gdzie wody przybrzeżne były chronione przez archipelag na wschodzie. Jednostka ta była używana między wybrzeżem Kalmarsund, a południowym wybrzeżem Skanii.

Przedstawione poniżej plany, są moim opracowaniem w formacie pliku DWG. Zbudowałem już dwa egzemplarze w wersji z „masywu”, czyli desek sosnowych i wręg jesionowych, nitowanych tradycyjnie kwadratowymi nitami miedzianymi. 

Obecnie jestem na ukończeniu wersji sklejkowej przeznaczonej do żeglowania. Łódka zachowuje pierwotne kształty z wykorzystaniem współczesnych materiałów.

Arkusz planów zawarty jest na jednym wydruku rolki z plotera 90 x 460 cm w skali 1:1

oraz rysunku

poglądowym w skali 1:10.  

Cena planów  – 140 zł plus koszt przesyłki.

Budowa łodzi nie należy do najłatwiejszych, ale jej piękno na pewno rekompensuje większy wkład pracy. Szacowany czas budowy dla zaawansowanego szkutnika to ok. 160-220 godzin pracy.

Poniżej zamieszczam fotorelację z budowy wersji z desek sosnowych

 

[nivoslider id=”1064″]

 

oraz wersję sklejkową

 

[nivoslider id=”1121″]

 

dla przyszłych  budowniczych, gdyż wiadomo, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Życzę wspaniałej szkutniczej przygody i rejsów własną drewnianą, klasyczną łodzią.

T.S.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *