Plany łodzi Blekingseka 13′

Blekingseka – tradycyjna łódź pochodząca ze Szwecji.

Blekingseka

Blekingseka

Kolebką łodzi zwanej Blekingseka (orgyinalna nazwa szwedzka –  Blekinge) jest południowo-wschodnia Szwecja. Tu własnie narodził się ten typ łodzi. Moim zdaniem jednej z piękniejszych. Charakterystycznym elementem wyróżniającym ją z licznych pozostałych tradycyjnych jednostek jest  rufa składająca się z czterech kanciastych linii.

Forma budowana z minimalnej ilości szerokich desek 14-16 cm, po pięć na burtę ma bardzo charakterystyczny kształt . W oryginalnej wersji kadłub był budowany z dębu, ale współcześnie wykonuje się go również z sosny lub w moim ostatnim projekcie  w wykonaniu ze sklejki . Łódź jest bardzo uniwersalna,  można ją napędzać wiosłami lub żeglować. Najczęściej stosowany był żagiel rozpszowy. Łódka ta była łodzią roboczą do połowu śledzi.

W zależności w jakim regionie była używana oraz do jakich celów, istniały łodzie o mocniejszej konstrukcji w zachodniej części Blekinge w sąsiedztwie otwartego morza lub o słabszej konstrukcji – na wschodzie, gdzie wody przybrzeżne były chronione przez archipelag na wschodzie. Jednostka ta była używana między wybrzeżem Kalmarsund, a południowym wybrzeżem Skanii.

Przedstawione poniżej plany, są moim opracowaniem w formacie pliku DWG. Zbudowałem już dwa egzemplarze w wersji z „masywu”, czyli desek sosnowych i wręg jesionowych, nitowanych tradycyjnie kwadratowymi nitami miedzianymi. 

Obecnie jestem na ukończeniu wersji sklejkowej przeznaczonej do żeglowania. Łódka zachowuje pierwotne kształty z wykorzystaniem współczesnych materiałów.

Arkusz planów zawarty jest na jednym wydruku rolki z plotera 90 x 460 cm w skali 1:1

oraz rysunku

poglądowym w skali 1:10.  

Cena planów  – 140 zł plus koszt przesyłki.

Budowa łodzi nie należy do najłatwiejszych, ale jej piękno na pewno rekompensuje większy wkład pracy. Szacowany czas budowy dla zaawansowanego szkutnika to ok. 160-220 godzin pracy.

Poniżej zamieszczam fotorelację z budowy wersji z desek sosnowych

 

Zestaw trzonowy dziobnica, stępka i rufa
Pierwsze wzorniki wregowe ustawione
Wręgi ustawione na ławie.
Wręgi ustawione na ławie.
Pierwsze deski zamocowane
Widoczne nitowanie
Część rufowa
Pasowanie wręg
Widoczne otwory do przepływu wody
Wnętrze od strony dziobnicy
Kolejne klepki poszycia
I cały kadłub gotowy
Duże gicie klepek w osi podłóżnej
Widok wnetrza
Kadłub w stanie „surowym”
Wykańczanie wnętrza łodzi
Szlifowanie i lakierowanie
Pokład dziobowy
Łódka po lakierowaniu
Widoczne mocowanie ławki
Montaż podłogi
Nitowanie widoczne od środka
Elementy wręg
Pierwsze pociągnięcia wiosłami
Słońce, drewno i woda …

 

oraz wersję sklejkową

 

Blekingseka łódka sklejkowa

 

dla przyszłych  budowniczych, gdyż wiadomo, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Życzę wspaniałej szkutniczej przygody i rejsów własną drewnianą, klasyczną łodzią.

T.S.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *