__ DREWNIANE ŁODZIE__

Plany łodzi Blekingseka 13′

Blekingseka – tradycyjna łódź pochodząca ze Szwecji.

Blekingseka

Blekingseka

Kolebką łodzi zwanej Blekingseka (orgyinalna nazwa szwedzka –  Blekinge) jest południowo-wschodnia Szwecja. Tu własnie narodził się ten typ łodzi. Moim zdaniem jednej z piękniejszych. Charakterystycznym elementem wyróżniającym ją z licznych pozostałych tradycyjnych jednostek jest  rufa składająca się z czterech kanciastych linii. […]
Blekingseka łódka sklejkowa

Blekingseka drewniana łódź do żeglowania w wersji sklejkowej – cz. 2

We wcześniejszym wpisie prace zatrzymały się na zamknięciu kadłuba ostatnimi pasami sklejki.

Mięło trochę czasu i łódź jest już na nowym etapie budowy. Została zdjęta z ławy montażowej i odwrócona stępką do dołu. Zabudowa wnętrza przewiduje jak w wersji oryginalnej dwa schowki rufowy i dziobowy. Jednak w wersji pierwotnej budowanej z desek nie są one szczelne. W mojej sklejkowej łódce będą całkowicie szczelne i zamykane sklejkowymi klapami.

[…]

Drewniane wiosło jednopiórowe do napędzania kanu / canoe – „Ogon Bobra” – DARMOWE PLANY !!!

Samodzielne wykonanie wiosła do napędzania kanu – to nie trudne.

wiosło drewniane ogon bobra

wiosło drewniane ogon bobra

Wcześniej czy później każdy posiadacz kanu zapragnie mieć drewniane oryginalne i przyjemne dla oczu wiosło. Dlaczego nie poświęcić kilku godzin i cieszyć się nowym kultowym wiosłem na przykład typu „Ogon bobra” – nazwa pochodzi od kształtu pióra wiosła. Jest wiele typów wioseł do kanu. […]

sof canoe Dadaj

Wyprawa – Od jeziora Dadaj do Tumiańskiego w canoe Skin On Frame

Ta krótka, ale ekscytująca przygoda, wydarzyła się całkiem mimochodem. Byłem z rodzinką na majówkowym wypadzie na łowisku Robinson, w okolicach jeziora Dadaj. A, że zawsze staram się ciągnąć ze sobą moje lekkie kanu „Luminous” zbudowane w technologii SOF – skin on frame to oczywiście musiałem wykorzystać chwilę i wybrać się na mały spływ, to już staje się coroczną tradycją.

[…]

Blekingseka

Blekingseka drewniana łódź do żeglowania w wersji sklejkowej – cz. 1

 

Zabrałem się do budowy nowej Blekingseki o poszyciu sklejkowym. Ma to być łódka przeznaczona przede wszyskim do żeglowania. Żagle zostały mi z wcześniej zbudowanej łódki poszywanej klepką sosnową, której to klient nie chciał wersji żaglowej. I tak planuję już w najbliższe wakacje przetestować Blekingsekę pod żaglami. […]

Blekingseka tradycyjna łódź skandynawska

 Blekingseka tradycyjna łódź skandynawska – relacja archiwalna

Blekingseka tradycyjna łódź skandynawska. Budowanie tradycyjnej łodzi skandynawskiej to była naprawdę wspaniała przygoda, choć niekiedy miałem chwile zwątpienia. Ale może wszystko od początku. Siedziałem sobie właśnie przeglądając magazyn „Wooden Boat” poświęconych żeglarstwu tradycyjnemu. Nagle zadzwonił telefon. W słuchawce usłyszałem głos człowieka który wyraźnie był zainteresowany moją działalnością szkutniczą. Po krótkiej rozmowie mój rozmówca oświadczył, że jest zdecydowany zamówić tradycyjną łódeczkę, pływadełko w sam raz do pływania po powstającym w tedy stawie. 

[…]

O mnie

Witam wszystkich na moim blogu, który ma się stać motywatorem dla innych  do brania swego życia we własne „łapy” i spełniania  swoich marzeń.

Moje pasje od zawsze były związane z budową łodzi, to po pierwsze, dalej jest stały i bliski kontakt z przyrodą , woda to ukochany żywioł, pływanie canoe i drewnianymi łodziami  śni mi się po nocach, sport i ciągły wysiłek fizyczny oraz natręctwo nowych PROJEKTÓW.

[…]